پوشش همگانی سلامت برای همه و در همه جا      9مهر روز جهانی سالمند مبارک باد.      آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۲۳۴۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۶
مدیر گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:
مدیر گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: سالانه به طور متوسط در استان مازندران 2 تا 3 کودک از مادر مبتلا به اچ.آی.وی متولد می شوند که در صورت شناسایی این مادران و درمان آنها انتقال آلودگی به نوزاد اتفاق نمی افتد و نوزادان سالم خواهند بود، لذا همه زنان باردار در استان مازندران باید آزمایش HIV انجام دهند.
سالانه 2 تا 3 کودک مبتلا به ایدز در مازندران متولد می شوند/ از هر 1000 نفر، یک نفر مبتلا به HIV است

به گزارش آوای خزر از ساری ، محمدرضا پارسایی، مدیر گروه بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران امروز در جلسه آموزش مقابله با ایدز که در دانشگاه ادیب مازندران برگزار شد اظهار کرد، «سلامتی حقی برای همه» شعار بهداشت جهانی برای روز ایدز است.

وی با تاکید بر آموزش در سنین پایین، گفت: باید گروه های هدف انتخاب و آموزشهای لازم انجام شود، کشورهای جنوب شرق آسیا و غرب با آموزشهای لازم در سنین پایین، بیماری را کنترل کردند.

مدیر گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: برای کنترل ایدز باید افراد مبتلا به سرعت شناسایی شوند، اگر افراد آلوده در مرحله نخست شناسایی شوند 50 سال طول عمر خواهند داشت.

وی با بیان اینکه بیماری ایدز با انگ و تبعیض همراه است و به همین دلیل شناسایی آن سخت است و به سرعت افزایش پیدا می کند، بیان کرد: تا سال 2020 باید 90 درصد افراد مبتلا باید شناسایی شوند.

پارسایی با اشاره به اینکه براساس آمار از هر هزار نفر یک نفر آلوده به بیماری ایدز است، افزود: براساس پیش بینی، در مازندران سه هزار نفر مبتلا با این بیماری هستند که حدود 400 نفر آلوده شناسایی شدند و حدود دو هزار و 600 نفر شناسایی نشدند.

مدیر گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه بیماری ایدز 5 تا 20 سال بدون علامت است، بیان کرد: علامت ایدز در مرحله اول تورم غدد لنفاوی مانند سرماخوردگی است که شناسایی نمی شود که به دلیل عدم شناسایی در ایران طول عمر افراد آلوده کم است.

پارسایی با بیان اینکه 90 درصد افراد آلوده باید تا سال 2020 شناسایی شده و 90 درصد افراد شناسایی شده تحت درمان مناسب و موثر قرار گیرند، گفت: اگر فرد بیمار دو روز داروی خود را قطع کند در برابر دارو مقاومت ایجاد خواهد شدکه لازم است افراد مبتلا درمان خود را جدی بگیرند. 

وی افزود: امروزه داروهای مورد استفاده در دنیا بسیار موثر است و باید در کشور به سمتی حرکت کنیم تا اینکه افراد مبتلا از داروهای موثر نهایت استفاده را ببرند. 

مدیر گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اظهار کرد: در کشور بیش از ۳۶ هزار نفر شناسایی شدند که حدود ۶۶ هزار نفر باید شناسایی شوند.

این مسوول با بیان اینکه باید ترتیبی اتخاذ شود تا افراد مبتلا در مراحل ابتدایی آلودگی شناسایی شوند تا درمان موثر واقع شود، گفت: بدترین وضعیت شناسایی افراد آلوده، در منطقه مدیترانه شرقی قرار دارد در حالی که در کشورهای اروپایی 90 درصد افراد در مراحل ابتدایی شناسایی و تحت درمان درمان قرار می گیرند.

پارسایی ادامه داد: سالانه به طور متوسط در استان مازندران 2 تا 3 کودک از مادر مبتلا به اچ.آی.وی متولد می شوند، اظهار کرد: در صورت شناسایی این مادران و درمان آنها انتقال آلودگی به نوزاد آنها اتفاق نمی افتد و نوزادان سالم خواهند بود، لذا همه زنان باردار در استان مازندران باید آزمایش اچ.آی.وی انجام دهند.

مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه تا پایان سال 2016 در دنیا حدود 35 میلیون نفر به دلیل ایدز فوت کردند، افزود: در سراسر جهان تا پایان سال 2016  بیش از 36 میلیون نفر با اچ آی وی زندگی می کنند.

پارسایی در پایان گفت: 67 درصد ابتلا به بیماری ایدز از طریق جنسی است، بیماری ایدز در لایه های زیرین جامعه به سرعت در حال افزایش است و اکنوک ایدز، درمان و پیشگیری از آن یک مقوله اجتماعی است.

انتهای پیام/1354
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
نظرسنجی
bolet
با افزایش اختیارات محیط‌ بانان در دفاع مسلحانه از خود مقابل شکارچیان موافق هستید؟
بلی
خیر